Jak Extended DISC® wspomaga rozwój pracowników w firmie

Jak Extended DISC® wspomaga rozwój pracowników w firmie

Nowoczesne organizacje nie zaniedbują kwestii rozwoju swoich pracowników. Nie stawiają jednak na przypadek, ale przemyślaną strategię. Stosują również z narzędzi, które ułatwiają planowanie kierunku rozwoju. Jednym z takich narzędzi jest Extended DISC®. W jaki sposób warto je wykorzystać?

Rozwój pracowników w praktyce

Efektywny rozwój kompetencji pracowniczych jest możliwy, gdy po pierwsze, sama firma ma taką kulturę organizacyjną, która sprzyja takim działaniom, a po drugie, firma realnie ocenia aktualne umiejętności w zespole i wie, w jaką stronę chce zmierzać. Nabywanie nowych kompetencji to m.in. szkolenia oraz innowacyjne projekty i wyzwania. Jednocześnie należy pamiętać, że rozwój warto traktować jako długofalowy projekt. Traktowanie go na równi z działaniami na rzecz klientów nadaje mu odpowiedniej rangi i umożliwia np. lepszą organizację pracy.

Jak planować rozwój pracowników?

Jednym z pierwszych kroków powinno być zrozumienie, jakie pracownicy mają potrzeby w zakresie rozwoju, a także jakie kierunki są dla firmy najważniejsze i najkorzystniejsze. W kwestii pracowników warto poznać ich naturalne predyspozycje oraz talenty, co umożliwia badanie Extended DISC®. To narzędzie biznesowe, które bada styl zachowania respondenta na podstawie czterech stylów zachowań wypracowanych przez Carla Gustava Junga:

●    D, czyli stylu Dominującego, który charakteryzuje twarde osoby lubiące rywalizację i takie, które często inicjują działania.

●    I, czyli stylu Towarzyskiego, którego określają takie cechy jak optymizm i otwartość, zorientowanie na ludzi, skłonność do częstej komunikacji, mniejsze skupienie na detalach.

Przeczytaj:  Jak podziękować za prezent w pracy

●    S, czyli stylu Wspierającego, to cechy takie jak: ostrożność, cierpliwość i skromność. Styl ten dotyczy osób, które są wprawdzie dobrymi słuchaczami, ale rzadziej zabierają głos.

●    C, czyli stylu Dokładnego, który doskonale opisuje analityków. To jednocześnie zbiór takich cech jak dokładność, logiczne postępowanie, czy przestrzeganie zasad.

 

Samo narzędzie można bardzo łatwo wprowadzić w organizacji. Respondenci muszą na nie poświęcić do kilkunastu minut, w trakcie których będą odpowiadać na pytania zawarte w kwestionariuszu on-line. Następnie osoby decyzyjne (np. menedżerowie, pracownicy HR) otrzymują raport, który będzie zawierał wszelkie niezbędne informacje. Wsparcie Extended DISC® polega nie tylko na jasnym określeniu stylu zachowania danej osoby, ale także źródłem danych na temat naturalnych predyspozycji, preferowanej roli w grupie czy czynników motywacyjnych i stresogennych. W ten sposób zarządzający mogą szybciej zrozumieć, w jakim kierunku dany pracownik powinien się rozwijać, jakie ma ewentualne braki, czy np. nie powinien zmienić stanowiska w strukturach firmy. Dalsze planowanie rozwoju pracowników jest w związku z tym znacznie prostsze – firma może zainwestować w specjalistyczne szkolenia, które “uzbroją” pracownika w wymagane kompetencje przyszłości. Jednocześnie osoby, które otrzymują tego typu szanse, mają tendencję do wiązania się z przedsiębiorstwem na dłużej, a więc jest to sytuacja korzystna dla każdej ze stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *